Kakule Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kakule Faydaları Nelerdir?

Kakule faydaları, zencefiller familyasına ait olan kakule; Amomun ve Elettaria cinsi bitkilerin genel adı olup, Hindistan civarlarında bulunmaktadır. Çok yıllık bir bitki olan kakule, iklim şartlarında ötürü ülkemizde yetişmemektedir. Diğer ülkeler gibi bize de Hindistan'dan ihraç edilen kakule bitkisi, oldukça pahalıdır ve her yerde bulunamayabilir. Zor bulunan bir bitki olması onu özel kılmaktadır. Boyu 4 metreye kadar ulaşabilen kakule; büyük yapraklı, meyveleri 2 mm uzunluğunda ve grimsi ya da yeşilimsi renktedir. Özellikle bataklık ormanlarını seven kakule bitkisi yeşil renkte toplanır ve olgunlaşması için güneşte bekletilir. Safran ve vanilyadan sonra fiyat yönünden en değerli baharattır. Tohumlarının içerisinde; nişasta, reçine ve uçucu yağlar bulunur.

Ülkemizde yetişmeyen fakat artık birçok aktarlarda satılan kakulenin faydaları oldukça fazladır. Özellikle çok güçlü bir anti-kansorejendir. Kanserli hücrelerin yayılmasını önlemekte yardımcı olup kanserin tedavisinde büyük faydası vardır. Vücutta yüksek bir antioksidan etkisi yaratan kakule, sindirim sistemini uyarır. Güçlü bir idrar söktürücü özelliği kakule faydalarındandır. Böbreklerin çalışmasını düzenler, hafızayı ve ses tellerini güçlendirir. Ağız kokusunu gidermek, mideyi çalıştırıp gazı söktürmek kakulenin faydaları arasındadır. Çay ve kahve gibi yan etkisi yoktur aksine kafein temizlemede doğal bir ürün olması kakule faydalarındandır. Solunum yolu rahatsızlıklarında yararlı olup, öksürük ve astım hastalığında da etkilidir. Hıçkırık kesici özelliğe sahiptir. Ayrıca, sinir sistemine olumlu yönde etkisi vardır ve antidepresan özelliği de kakulenin faydaları arasında yer almaktadır. Saçlarınızın hızlı uzamasını istediğinizde, kilolarınızdan şikâyet ettiğinizde, halsiz ve bitkin hissettiğinizde kakulenin faydalarını göreceksinizdir. Görüntüsü ile doğaya süs olan, farklı ve keskin kokuya sahip kakulenin faydalarını anlatmakla bitiremeyiz.

Kakulenin Kullanıldığı yerler

Son zamanlarda adı duyulmaya başlayan kakule; yemeklerde, tatlılarda, çay ve kahvelerde aroma vermesi için kullanılır. Birçok hastalığa şifa kaynağı da olan kakuleyi özellikle, baklagil ve balık yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Yine kakule bitkisinin çayını yaparak tüketebilmek mümkündür. Hintliler gibi tohumu çiğneyerek temiz kokan bir nefese sahip olabilirsiniz. Yurt dışındaki bazı ülkelerde unlu mamullerin içine de katılmaktadır. Öğütülmüş halde satılan kakule faydasını yitireceğinden kabuklu olarak satın almanız önerilir. Nane ve kekik ile kaynatıp içtiğinizde, mide rahatsızlığınıza kakulenin faydası olacaktır. Meyvelerini ise kullanacağınız zaman ezmeniz yararlı etkisinin kaybolmasını önleyecektir. Birçok bitki gibi kakule de hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Kakule Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kakule Kahve Tarifi ve Malzemeleri

Kakule Kahve Tarifi ve Malzemeleri

Kakule Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kakule Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kakule Çekirdeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kakule Çekirdeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kakule Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kakule Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kakule Nasıl Kullanılır?

Kakule Nasıl Kullanılır?