kakule.gen.tr https://www.kakule.gen.tr Kakule, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kakule.gen.tr Sat, 18 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Kakule Çekirdeği https://www.kakule.gen.tr/kakule-cekirdegi.html Fri, 30 Nov 2018 15:31:10 +0000 Kakule çekirdeği, eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de yaygın şekilde kullanılan bitkilerden biridir. Bu çekirdek, genelikle insanlarda tadından dolayı, tatlandırılarak kullanılmaktadır.. Bu nedenle birçok kişi bu çekird Kakule çekirdeği, eski zamanlarda olduğu gibi günümüzde de yaygın şekilde kullanılan bitkilerden biridir. Bu çekirdek, genelikle insanlarda tadından dolayı, tatlandırılarak kullanılmaktadır.. Bu nedenle birçok kişi bu çekirdeği tüketirken balla ya da esmer şekerle tatlandırarak tüketmektedir. Eğer sizlerde bu çekirdeği tatlandırarak tüketmek istiyorsanız öncelikle bu şekilde tatlandırabilirsiniz. Özellikle çocuklara bu çekirdek yedirilecekse kesinlikle tatlandırma işlemi yapılmalıdır. Kakule çekirdeği, aslında zencefilgiller familyasından gelen kakule bitkisinin çekirdekleridir. İlk olarak Hindistan'da ve Asya'da bulunmuş olan çekirdek bu nedenle bu bölgelerde şifalı bitkiler arasında yerini almıştır. Tıbbın gelişmiş olmadığı zamanlarda bu çekirdek yine bu ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Günümüzde ise yerini modern tıbba bırakarak Alternatif tedavi yöntemlerinden biri olmuştur. Kakule çekirdeğinin yetiştiği meyveler, genellikle iki cm boyundadır. Bu nedenle her kakule içerisinde bir çekirdek bulunur. Genellikle sıcak iklimleri seven bu bitki, bu özelliğiyle ülkemizde ekvatorda ve buraya yakın olan ülkelerde yaygın olarak yetişmektedir. Özellikle yetiştirilmeyen bu bitki kendiliğinden oluşur ve birçok kişi şifalı bir bitki olması nedeniyle çekirdeklerini toplar. Kakule bitkisinin çekirdeklerinden yararlanmak için öncelikle bu bitkinin tam olarak olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir. Aksi durumlarda çekirdekler yumuşak olduğu için beklenen sonuçlar alınamayabilir. 

Kakule ÇekirdeğiKakule çekirdeğinin insanlara sağlamış olduğu faydalar:
Kakule çekirdeği, eski zamanlardan günümüze kadar tek bir amaç için kullanılmıştır. Bazı sorunlar için tıbbi bir ilaç gibi fayda gösteren bu bitki, kişiden kişiye farklı etkiler gösterir. Eğer sizlerde de aşağıda bahsedeceğimiz durumlar varsa sizlerde bu bitkinin çekirdeklerinden faydalanabilirsiniz. 
 • Kakule çekirdeği, gerek içerisinde bulunan vitaminlerden dolayı gerekse diğer özelliklerinde dolayı, insanlarda çok ciddi bir şekilde ferahlatıcı özellik göstermektedir. bu özelliği sayesinde birçok insan kakule çekirdeğini evlerinde bulundurmaktadır. 
 • Günümüzde kakule çekirdeğinin en çok kullanım nedeni de insanlarda ciddi olarak iştah açıcı bir özelliğinin olmasıdır. Bu özelliği sayesinde kilo almak isteyen insanlar kakule çekirdeğini düzenli bir şekilde tüketerek daha fazla besin alırlar. Bu şekilde kilo almaları daha da kolaylaşmış olur. Sizlerde yemek yemeyen çocuklarınız için kakule çekirdeği kullanabilirsiniz. 
 • Düzenli olarak kullanıldığında stres ve sinir sistemine etki ederek insanlarda hızlı bir rahatlık meydana getirir. Meydana getirdiği rahatlıkla kakule çekirdeği özellikle gün boyu çalışan ve psikolojik olarak yorulan insanlarda etkilidir.
 • Gaz sökücüdür. Bu özelliğiyle kişilerde gaz sıkışması ya da buna benzeri diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarında olumlu etkilere neden olur.  
 • Bazı baş ağrısı vakalarında kakule çekirdeği yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu etkisiyle bir ağrı kesici görevi yapmaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi bir rahatsızlık varsa kakule çekirdeğini deneyebilirsiniz. 
 • Bunların yanı sıra İnsanlarda zihni açmak için, gastrit rahatsızlıkları için, nefes kokusunu gidermek için ve son olarak insanlarda bronşit rahatsızlıkları için kakule çekirdeği kullanılabilir. 
Kullanımı nasıldır

Kakule çekirdeğinin kullanımı son derece basittir. Bunun için sizlerde gerektiği gibi hazırlayarak kullanabilirsiniz. Öncelikle kakule çekirdeklerini herhangi bir aktardan temin ederek bir bardak kaynar su içerisinde ezerek ilave edin. Ezme işlemini bu tohumları kullanmadan hemen önce yapmalısınız. Suya ezerek konulan kakule çekirdekleri en az 15 dakika demlendirilir ve bu işlem günde üç defa uygulanır. 
]]>
Kakule Kahve https://www.kakule.gen.tr/kakule-kahve.html Sat, 01 Dec 2018 14:18:31 +0000 Kakule kahve, Yoğun tempolu bir gün sonrası şöyle ayaklarımız uzatıp bir kenara çekilip yorgunluğumu gideren ve kokusuyla rahatlatan kahveye kim yok diyebilir ki Sabah, gün arası veya akşam kahvesiz geçirmeyen bir çoğunluk old Kakule kahve, Yoğun tempolu bir gün sonrası şöyle ayaklarımız uzatıp bir kenara çekilip yorgunluğumu gideren ve kokusuyla rahatlatan kahveye kim yok diyebilir ki Sabah, gün arası veya akşam kahvesiz geçirmeyen bir çoğunluk olduğu yok sayılamaz. Kahve sabah işe başlarken, ders çalışırken, biz bayanlar bir araya gelip iki lafın belini kırarken, misafirlerimiz ağırlarken hatta kız isteme merasiminde yani kısaca hayatımızın her alanında kahveye yer var Kahveseverler size yeni alternatif kakule kahvesi, Günün stresini atmak için harika bir tercih.

Kakule bitkisi tropik bölgede yetişir. En fazla yetiştirilen ülke Hindistandır. Hindistan'ın geleneksel bitkisi, sofralarından mutfağından eksik olmayan baharatıdır. Her ülkede farklı amaçlarla kullanılır. Ayrıca bir çok bilim adamı kakulenin mide yaralarına, hazımsızlığa, yorgunluğa iyi geldiğini belirtmektedir. Daha bir çok faydası bulunan bu şifalı bitkinin kahveye verdiği aromayı mutlaka tatmalısınız. Bu bitkinin kendine özgü esansiyel kokusu kahvede farklı tatlar arayanlar için tutkuyla bağlanılacak alışkanlık yapabilecek bir karışımdır.

Özellikle Suudi Arabistan gibi ülkelerde sık sık kullanılan kakule kahve, birçok kişi tarafından beğenilerek içilir. Oldukça güzel bir kokusunun olması bu şifalı bitkinin çayını ve kahvesini vazgeçilmez yapar. Fakat bitkinin sahip olduğu hoş kokusunu, aromasını kaybetmemesi için çekirdek halinde satın alınmasında fayda vardır. Öğütülmüş biçimde satın alınan bitki kokusunu ve aromasını kaybedebilir. Ancak kahve dışında yiyeceklerde kullanacaksanız kullanmadan önce ezmelisiniz.

Kakule KahveKakule Kahve nasıl yapılır
 • 5-6 Adet kakule çekirdeği (öğütülmemiş olacak)
 • 3 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı kahve
 • 1 çay kaşığı gül suyu  
 • Yarım çay kaşığından az safran                                                                                                                                           
Tarifi: Öğütülmemiş olarak aldığımız kakule tanelerini eziyoruz. Toz haline getirdiklerimizi kavuruyoruz ve daha sonra kavurduklarımızı havanda dövüyoruz. Cezvemizdeki suya kakule, safran ve kahveyi koyuyoruz. Karıştırıyoruz ve kısık ateşte 3 dk pişiriyoruz. Daha sonra altını kapatıp 10-15 dk beklemeye alıyoruz. Bekleme işi tamamlandıktan sonra tekrar ocağa koyuyoruz, ısındıktan sonra gül suyu ilave ediyoruz. Daha sonra 3-4 dk bekletip kakule kahveyi servis ediyoruz. Afiyet olsun.                                                                                                                                 
]]>
Kakule Faydaları https://www.kakule.gen.tr/kakule-faydalari.html Sat, 01 Dec 2018 15:39:30 +0000 Kakule faydaları, zencefiller familyasına ait olan kakule; Amomun ve Elettaria cinsi bitkilerin genel adı olup, Hindistan civarlarında bulunmaktadır. Çok yıllık bir bitki olan kakule, iklim şartlarında ötürü ülkemizde yetişmemek Kakule faydaları, zencefiller familyasına ait olan kakule; Amomun ve Elettaria cinsi bitkilerin genel adı olup, Hindistan civarlarında bulunmaktadır. Çok yıllık bir bitki olan kakule, iklim şartlarında ötürü ülkemizde yetişmemektedir. Diğer ülkeler gibi bize de Hindistan' dan ihraç edilen kakule bitkisi, oldukça pahalıdır ve her yerde bulunamayabilir. Zor bulunan bir bitki olması onu özel kılmaktadır. Boyu 4 metreye kadar ulaşabilen kakule; büyük yapraklı, meyveleri 2 mm uzunluğunda ve grimsi yada yeşilimsi renktedir. Özellikle bataklık ormanlarını seven kakule bitkisi yeşil renkte toplanır ve olgunlaşması için güneşte bekletilir. Safran ve vanilyadan sonra fiyat yönünden en değerli baharattır. Tohumlarının içerisinde; nişasta, reçine ve uçucu yağlar bulunur.

Ülkemizde yetişmeyen fakat artık birçok aktarlarda satılan kakulenin faydaları oldukça fazladır. Özellikle çok güçlü bir anti-kansorejendir. Kanserli hücrelerin yayılmasını önlemekte yardımcı olup kanserin tedavisinde büyük faydası vardır. Vücutta yüksek bir antioksidan etkisi yaratan kakule, sindirim sistemini uyarır. Güçlü bir idrar söktürücü özelliği kakule faydalarındandır. Böbreklerin çalışmasını düzenler, hafızayı ve ses tellerini güçlendirir. Ağız kokusunu gidermek, mideyi çalıştırıp gazı söktürmek kakulenin faydaları arasındadır. Çay ve kahve gibi yan etkisi yoktur aksine kafein temizlemede doğal bir ürün olması kakule faydalarındandır. Solunum yolu rahatsızlıklarında yararlı olup, öksürük ve astım hastalığında da etkilidir. Hıçkırık kesici özelliğe sahiptir. Ayrıca, sinir sistemine olumlu yönde etkisi vardır ve antideprasan özelliği de kakulenin faydaları arasında yer almaktadır. Saçlarınızın hızlı uzamasını istediğinizde, kilolarınızdan şikayet ettiğinizde, halsiz ve bitkin hissettiğinizde kakulenin faydalarını göreceksinizdir. Görüntüsü ile doğaya süs olan, farklı ve keskin kokuya sahip kakulenin faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. 

Kakule FaydalarıKakulenin Kullanıldığı yerler:

Son zamanlarda adı duyulmaya başlayan kakule; yemeklerde, tatlılarda, çay ve kahvelerde aroma vermesi için kullanılır. Birçok hastalığa şifa kaynağı da olan kakuleyi özellikle, baklagil ve balık yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Yine kakule bitkisinin çayını yaparak tüketebilmek mümkündür. Hintliler gibi tohumu çiğneyerek temiz kokan  bir nefese sahip olabilirsiniz. Yurt dışındaki bazı ülkelerde unlu mamüllerin içine de katılmaktadır. Öğütülmüş halde satılan kakule faydasını yitireceğinden kabuklu olarak satın almanız önerilir. Nane ve kekik ile birlikte kaynatıp içtiğinizde, mide rahatsızlığınıza kakulenin faydası olacaktır. Meyvelerini ise kullanacağınız zaman ezmeniz yararlı etkisinin kaybolmasını önleyecektir. Birçok bitki gibi kakule de hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.
]]>
Kakule Nasıl Kullanılır https://www.kakule.gen.tr/kakule-nasil-kullanilir.html Sun, 02 Dec 2018 12:34:23 +0000 Kakule nasıl kullanılır, Doğa birbirinden güzel, şifa dağıtan, her biri farklı bir amaca hizmet eden bitkileri bize sunmakta oldukça cömert. Kiminin kokusu kiminin tadı kiminin şifası kiminin enfes görselliği saymakla bitmez ve Kakule nasıl kullanılır, Doğa birbirinden güzel, şifa dağıtan, her biri farklı bir amaca hizmet eden bitkileri bize sunmakta oldukça cömert. Kiminin kokusu kiminin tadı kiminin şifası kiminin enfes görselliği saymakla bitmez ve bu liste uzar gider. Bazılarımız şifa ararken itiraf edelim doktordan önce aktarlara koşarız. İçeri girdiğimizde birbirine karışmış bitki kokuları bizi cezbeder, her derde mutlaka bir bitki sorsak bulabiliriz diye düşünüyorum. Doğanın eczanesine benzetilen bu yerlerde sizlere mucize bitkilerden kakuleyi tanıtmak isterim.

Kakule, zencefilgiller ailesinden gelen anavatanı Batı ve Güney Hindistan ile Güneydoğu Asya’nın tropik bölgeleri olan özellikle Güney Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabânî olarak yetişen 4-5 m boyunda, büyük yapraklı çok yıllık bir bitki türüdür. Kakulenin meyveleri 1-2 cm uzunlukta, sarımsı yeşil ve kirli beyazımsı renge sahiptir.  Kakulenin tohumları mercimek şeklinde ve büyüklüğünde, kırmızımsı esmer renktedir. Keskin ve güzel bir kokuya sahiptir. kakule ismini yetiştiği yerden alır Seyhan kakulesi gibi. En kalitelisi Malabar Kakulesidir.

Kakule meyvelerinin kurutulup, ayrılmasıyla elde edilen tohumları, yemeklere, özellikle de baklagillere ve balığa, tavuğa katılarak kullanılabilir.Sadece yemek mi  sütlü tatlılar, hoşaflar da da zevkle kullanabilirsiniz. Ya da özellikle Suudi Arabistan gibi ülkelerde çay ve kahve gibi sıcak içeceklerde aroma  verici olarak kullanabilirsiniz. Kakuleyi Hintliler gibi hoş aroması ve kokusundan dolayı her yemekte baharat olarak kullanabilir ya da İsveçliler gibi unlu mamüllere katabilirsin.

 “Cardamom Tea” olarak bilinen bergamotu andıran özel ve farklı kokusu ile aroma veren kakule çayları vardır. Ayrıca demlenmiş kakule çayına esmer şeker veya bal karıştırarak içerseniz, iştahsızlık probleminizi çözmüş olursunuz. kakule çayı demlenir 5- 10 dk ve süzülerek içilir kaynatılmaz. Kakuleyi aktarınızdan öğütülmüş şeklinde almayın aroması azalacağı için tohum şeklinde istemenizde fayda var. Bu yüzden kabuklu kakule alın. Reçel yaparken de kakule kullanabilirsiniz. Kakuleyi reçele atmadan ezin ve içine atın soğuduktan sonra kakule kabuklarını alabilirsiniz. Pilav yaparken kullanmanızı da tavsiye ederim hep pilavlarınız tek tek hem de güzel bir kokuya sahip oluyor. Baharatlı kekler ve kurabiyeler ise atlanamaz. Yani her ülkede farklı amaçlarla kullanılan kakuleyi mutfağınızda hem güzel bir tat hem de şifası için bulundurabilirsiniz.

Kakule Nasıl KullanılırKakule Nasıl Kullanılır

 • Kakule tohumlarını çiğnerseniz kötü nefes kokusunu giderir ve nefesi tazeler
 • Ağızdaki sigara ve alkol kokusunu yok eder.
 • Dizanteriyi tedavi eder
 • Baş ağrılarına iyi gelir
 • Hoş aroması sebebiyle yemeklerde baharat olarak kullanılır
 • Kakule kanser hücreleriyle savaşarak, sağlıklı hücre sayısının artmasını sağlar.
 • Karaciğeri korur
 • Doğal bir diüretiktir (idrar söktürücü)
 • Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir. 
 • Mide gazına alır.
 • Mideyi çalıştırır, hazmı kolaylaştırır, gaz söktürür
 • Bronşite faydalıdır
 • Kakuleleyi toz haline getirilip burnunuza çekerseniz  kakule nezleyi keser
 • Akciğerler için antiseptik özelliği vardır
 • Zihni açar ve güçlendirir, zihin yorgunluğuna iyi gelir.
 • Cinsel gücü arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.
]]>
Kakule Baharat https://www.kakule.gen.tr/kakule-baharat.html Mon, 03 Dec 2018 11:39:36 +0000 Kakule baharatı dünya üzerinde belli başlı yerlerde yetiştirildiği, yani her bölgede yetişmediğinden dolayı çok özel bir bitki çeşididir. Hindistan ve çevresindeki ülkelerde yetiştirilir ve bu bölgeden dünyaya ihraç e Kakule baharatı dünya üzerinde belli başlı yerlerde yetiştirildiği, yani her bölgede yetişmediğinden dolayı çok özel bir bitki çeşididir. Hindistan ve çevresindeki ülkelerde yetiştirilir ve bu bölgeden dünyaya ihraç edilir. Bu kadar sınırlı bir alanda yetişmesi nedeniyle de piyasa fiyatı çok pahalıdır. Hatta ve hatta dünya üzerinde kakao, vanilya ve safrandan sonra en pahalı bitki çeşidi olarak adını duyurmuştur. Tabi günümüzde hala adını duymayanlar, duyunca da tahmin etmekte zorluk çekenler ve şaşıranlar vardır. Kakule baharatı bitkisinin faydaları da oldukça fazladır. Bu bitki, son zamanların en çok konuşulan bitkilerden bir tanesidir. Özellikle dünya üzerinde belirli bölgelerde yetişmesi, pahalı olması ve faydaları onu daha da özel kılıyor. Batı ve Güney Hindistan'da yetiştirilebilen çok özel bir bitki olarak tanınıyor. Özellikle Hintliler bu şifalı bitkiyi mutfaklarında baharat olarak kullanmaktadır. Bunun sebebi ise çok faydası olduğu için günlük hayatta kullanılabileceği düşüncesidir ve çay olarak da tüketimi çok yaygındır. En çok yetiştirildiği ve işlendiği ülke de yine Hindistan'dır. Zencefiller ailesine mensup bir bitkidir. Sıcak bölgeleri seven, iri ve kalın yaprakları olan, 4 ile 5 metre kadar uzayabilen ve bataklık ormanlarında yetişen uzun yıllık bir bitkidir. Kakule baharat bitkisinin meyveleri ise 1 ile 2 cm uzunluğunda, kırık beyaz veya sarıya benzer renktedir. Genellikle baharat olarak kullanılan kısmı ise bitkinin tohumlarıdır. Bu lezzetli bitkinin tohumları yuvarlak, koyu kırmızı bir renkte deyim yerindeyse yeşil bir zarın içerisinde bulunur. Bu zarın içerisinde kakule tohumları dışarıdan gelebilecek ufak tefek sorunlar karşısında korunmuş ve saklanmış olur. Zar açıldığından ise kakule tohumları ortaya çıkar. Çok keskin bir kokuya sahip olması nedeni ile kakule baharat olarak kullanılır. Bunun yanı sıra çay, kahve ve yemeğe mükemmel bir koku kazandırır. Ayrıca bu şifalı kakule baharatı ile şurup da hazırlanabilir. Yeşil haldeyken toplanır kullanılmaz, olgunlaşması ve kuruması için güneşte bekletilir. Yıllardır değerini ve özelliğini yitirmemiş bir bitkidir ve birçok ülkede yaygın olarak kullanılır. 

Kakule BaharatKakule Baharatı Nasıl ve Nerelerde Kullanılır

Arap ülkelerinde, Hindistan'da ve Orta Doğuda uzun yıllardır kullanılan bu şifalı ve faydalı bitki son zamanlarda ülkemizde de adından bahsettirmeye başladı. Kakule baharatı, çaylara, kahvelere de farklı bir koku ve tat kazandırır. Yemeklere de baharat olarak konulan bu mükemmel bitki sayesinde hem yiyecekler güzel bir aroma ve koku kazanmış olur hem de bazı hastalıklara şifa kaynağı sağlamış oluruz. Meyvelerin kurutulması sonucu elde edilen kakule tohumları özellikle balık ve baklagil yemeklerine harika bir lezzet kazandırır. Ayrıca bazı sütlü tatlılar, muhallebiler ve hoşaflar için de bitkinin tohumlarının kullanılması bu gibi tatlılara da farklı bir aroma katacaktır. Faklı tatları seviyor ve denemek istiyorsanız tam aradığınız bir baharat çeşididir. Kakule baharatını birçok alanda afiyetle tüketebilirsiniz. Yemeklerinize farklı bir lezzet katar, tatlandırıcı ek bir bitki şeklinde kullanılabilir, kahve ve çay şeklinde de afiyetle tüketilebilir. 

Kakule Baharatı Nasıl ve Nerelerden Satın Alınabilir

Kakule baharatı ülkemizde iklim şartları ve toprak bakımından yetiştirilememektedir. Fakat bir çok baharatçıda ve aktarda kakule baharatını bulmak mümkündür. Özellikle büyük ismi duyulmuş aktarlarda bu şifalı bitkiyi rahatça bulabilirsiniz. Toz halinde yani öğütülmüş olarak satın alınması tavsiye edilmez. Çünkü öğütülen bitki gün geçtikçe kendine has olan kokusu ve aromasını çok çabuk kaybeder. Bu yüzden kabuklu halde alıp meyvesini kullanacağınız zaman meyveyi açıp içerisindeki tohumları bir havanda ezmeniz ve o şekilde kullanmanız en uygun yöntem olacaktır. Ülkemizde satılan]]> Kakule Çiçeği https://www.kakule.gen.tr/kakule-cicegi.html Mon, 03 Dec 2018 20:37:29 +0000 Kakule Çiçeği, Güneydoğu Asya'nın sıcak bölümlerinde Batı ve Güney Hindistan'da yetişen, zencefilgiller ailesinden gelen 4-5 metre boyunda olan büyük yapraklı ve her mevsim yeşil kalabilen bir bitki cinsi olan kakule çiçeği Kakule Çiçeği, Güneydoğu Asya'nın sıcak bölümlerinde Batı ve Güney Hindistan'da yetişen, zencefilgiller ailesinden gelen 4-5 metre boyunda olan büyük yapraklı ve her mevsim yeşil kalabilen bir bitki cinsi olan kakule çiçeği, ilkbahardan yaz mevsimine kadar sarı renkte ufak çiçekler açar. Dip sapları parmak kalınlığında olan ve yaklaşık olarak 30-50 cm kadar boy atabilen bu çiçeğin yaprakları hançer şeklinde ve koyu yeşil renktedir. Kakule çiçeği oldukça nemli ve sıcak olan tropik iklimlerde yetişir ve sulak toprakları çok sever. Dökülen tohumları sayesinde çoğalabilen kakule çiçeği köklerinin bölünmesi yoluyla da çoğaltılabilir. Kakule çiçeğinin tohumları birçok yemeğe lezzet kalktığı için ve sağlığa olan faydaları nedeniyle yetiştirilmesi rağbet gören bir çiçek türüdür.

Kakule çiçeği nasıl yetiştirilir, kakule çiçeği en çok sıcak ve nemli ortamları sevmesi nedeniyle ekilen tohumlar bol güneş alan yerlere ya da eğer çiçek geniş bir saksıya dikildi ise saksılar güneş gören ortamlarda bulundurulmamalıdır. Soğuk ortamlara oldukça dayanıksız olan bu çiçeğin doğru bir şekilde yetiştirilebilmesi için ve çiçeğin tohumlarından daha iyi sonuç alabilmek için potasyum ve fosfor açısından zengin, killi ve pH değeri yüksek olan topraklar tercih edilmeli ve sık sık doğru gübreleme yapılarak çiçeğin büyümesi desteklenmelidir. Kakule çiçeğinin oldukça keskin ve hoş bir kokuya sahip olan tohumları toprağa fazla derin eşilmeden neredeyse yüzey kısmına ekilmeli ve sık sık sulanmalıdır. Dikilen tohum yaklaşık 15 gün sonra yeşermeye başlar. Kakule çiçeği mevsiminde çiçek açtıktan sonra bu çiçekler zaman içerisinde kapsül şekline benzeyen kabuklu meyveleri oluşturmaya başlar ve oluşan bu meyvelerin rengi yeşil renge dönüştüğünde toplanabilir hale gelir. Kakule çiçeğin meyveleri toplandıktan sonra güneş gören bir yerde temiz bir örtünün üzerinde yaklaşık 1 hafta boyunca  sürekli ters düz edilerek kurutulur.

Kakule çiçeği kullanıldığı yerler, Kakule çiçeğinin meyvelerinden kurutulup ayrılması ile elde edilen, nişasta, uçucu yağı ve reçine içeren tohumları, yemeklerde özellikle de baklagillerde ve balık çeşitlerinde kullanılır. Çay ve kahveye aroma vermek amacı ile, muhallebilerde sütlü tatlılarda ve hoşaflarda kullanılabilir. Bazı ülkelerde ise unlu mamüllere katılmaktadır. Hindistan'da ise bu çiçeğin tohumları nefesi ferahlatmak amacı ile çiğnenir.

Kakule ÇiçeğiKakule çiçeğinin faydaları, geçmiş yıllardan beri Ortadoğu ülkelerinde, çeşitli Arap ülkelerinde ve Hindistan'da kullanılan ve oldukça lezzetli olan bu bitkinin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır.
 • Günümüzde en çok görülen hastalıklardan biri olan kansere faydalı olan bu şifalı çiçek, kanser hücreleriyle savaşır ve sağlıklı olan hücrelerin çoğalmasını sağlayıp kanserin hastalığın önüne geçer.
 • Karaciğeri temizler ve korur. Bu sayede kan kanserini yani lösemiyi yavaşlatır.
 • Bağırsak parazitlerini temizleyerek sindirim sistemini rahatlatır ve hazmı kolaylaştırır.
 • Mide kramplarını ve mide ağrısını hafifletir ve reflüye çare olur.
 • İdrar ve gaz söktürücü özelliğe sahip olan kakule çiçeği mide bulantılarına oldukça faydalıdır.
 • Ağızda olan kötü kokuları giderir, ağzın güzel kokmasını sağlar ve nefesi ferahlatır.
 • 1 su bardağı kaynatılmış suyun içerisine kurutulmuş bir tatlı kaşığı kakule çiçeği katılıp 5 dakika demlendirdikten sonra bal ile tatlandırılıp içildiğinde iştahsızlık problemini ortadan kaldırır .
 • Baş ağrısına iyi gelir. Astım, bronşit ve romatizma gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 •  Öksürüğe iyi gelir ve ateşin düşmesine yardımcı olur.
 • Zihin güçlendirici etkiye sahip olan kakule çiçeği zihin açmak içinde kullanılabilir.
]]>
Kakule Çayı https://www.kakule.gen.tr/kakule-cayi.html Tue, 04 Dec 2018 15:35:47 +0000 Kakule çayı, genellikle güney Hindistan'da yetişen kakule, 40 santim boylarına kadar ulaşabilen bir bitkidir. Bitkinin içerisinde yer alan uçucu yağlar sağlık açısından oldukça faydalıdır. Birçok hastalığın tedavisin Kakule çayı, genellikle güney Hindistan'da yetişen kakule, 40 santim boylarına kadar ulaşabilen bir bitkidir. Bitkinin içerisinde yer alan uçucu yağlar sağlık açısından oldukça faydalıdır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitki çoğunlukla çay olarak tercih edilmektedir. Aynı zamanlarda yemeklere lezzet vermek içinde tercih edilebilen kakule, parfüm sektörünün de tercihleri arasındadır.

Kakule çayı, sağlık açısından çok faydalı olduğu için başta Hindistan olmak üzere birçok ülkede kullanılmaktadır. Her geçen gün faydası yayılan bu çay hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak tercih edilmektedir. Solunum sorunu çeken kişilerin kakule çayını kullanmadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Aynı zamanda gebelik döneminde anne adaylarının bu çayı kullanmaları pek önerilmez. Sağlık için çok faydalı olan kakule çayı, gebelik döneminde anne ve bebeğe zararı olup olmadığı hakkında araştırma yapılmamıştır. Ancak etkili bir bitki olmasından dolayı tedbir amaçlı kullanılması önerilmemektedir. 

Kakule çayı nasıl yapılır

Kakule çayının hazırlanması oldukça pratiktir ve herhangi bir uğraş gerektirmeden kolaylıkla hazırlanır. Çayının hazırlanması için gerekli malzemeleri şu şekilde sıralanabilir…

 • 250 mililitre süt
 • 2 yemek kaşığı siyah çay
 • 2 tatlı kaşığı kakule tohumu
 • 1 litre su

Verilen ölçüdeki suyu bir pişirme kabına alın ve kaynatın. Kaynamakta olan suyun içerisine diğer malzemeleri ilave edip bir taşım daha kaynatın ve yaklaşık 10 dakika demlemeye bırakın. Sürenin ardından çayı bir kaşıkla karıştırıp fincanlara süzerek ilave edip tüketin.

Kakule Çayı

Kakule Çayı Faydaları

İçerisinde uçucu yağ bulunan kakule etken uyarıcı maddeler de içermektedir. Bu özelliği sayesinde birçok ülkede afrodizyak olarak tercih edilmektedir. Çölyak hastalığının tedavisinde başta Çin olmak üzere diğer bir çok ülkede hastalığın tedavisin de fayda sağlaması için kullanılmaktadır. İshal hastalığı, sindirim sorunu ve bağırsaklarda bulunan parazitlerin dökülmesinde son derece etkilidir.

 • Kolon kanserine karşı etkilidir.
 • Mide de bulunan sorunların başında gelen spazm ve krampların giderilmesinde etkilidir.
 • Mide ağrılarının hafiflemesini sağlar.
 • Reflüye iyi gelir ve reflü hastalığının vermiş olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırır.
 • Ağız kokusunu giderir ve ağız sağlığına iyi gelir.
 • Şişkinlik hissini giderir ve vücutta ki ödemi atar.
 • Zihni canlandırır ve bronşit, astım gibi solunum hastalıklarının tedavisinde iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Mide bulantısı ve zamansız gelen kusma hissini ortadan kaldırır.

Kakule Çayının Yan Etkileri

Kakule çayını emziren anne ve hamile bayanların kullanması tavsiye edilmez. Çok nadir olarak mide de hassasiyete yol açabilir. Bunun dışında ise safra kesesinde hassasiyet olan kişilerin kullanmaları önerilmez. Kakule gibi etkili bitkilere karşı alerjileri olan kişilerin kakule çayını kullanmadan önce test yaptırmaları gerekir. Olası alerjik reaksiyonlara yol açmaması açısından.

]]>
Kakule Kurabiyesi https://www.kakule.gen.tr/kakule-kurabiyesi.html Wed, 05 Dec 2018 12:17:57 +0000 Kakule kurabiyesi, ilk bakışta göze hitap eden, ardından ağızda dağılan enfes bir kurabiye çeşididir. Kurabiye çocukların favori lezzetleri arasındadır. Aynı zamanda canınız güzel bir kurabiye istediğin de çayın yan Kakule kurabiyesi, ilk bakışta göze hitap eden, ardından ağızda dağılan enfes bir kurabiye çeşididir. Kurabiye çocukların favori lezzetleri arasındadır. Aynı zamanda canınız güzel bir kurabiye istediğin de çayın yanına kolaylıkla yapabileceğiniz nitelikte olan kakule kurabiye bir kere lezzetini aldıktan sonra devamlı yapmak isteyeceğiniz lezzetler arasında olacaktır.

Kakule kurabiye için gerekli malzemeler

 • Yarım paket margarin veya tereyağı
 • 600 gram nişasta
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 paket kabartma tozu
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • 3 tane yumurta

Ganaj için

 • 250 gram fındık kreması (kakaolu)
 • Yarım su bardağı ay çiçek yağı

Üzeri İçin

 • 2 su bardağı mısır gevreği

Kakule Kurabiyesi

Kakule Kurabiye Hazırlanışı

Kakule kurabiyenin hazırlanmasına mısır gevreği ile başlayın. Mısır gevreğini bir kabın içerisine alın ve ufak parçalar halinde ezin. Bu işlemi robot kullanarak da yapabilirsiniz. Ancak robot ile yaptığınız zaman mısır gevreği çok fazla küçük parçalara ayrılabiliyor. Bu da görüntü olarak hoş olmuyor. Parçaların çok ufak olmaması gerekiyor.  

Kurabiyenin hamurunu hazırlamak için bir hamur yoğurma kabı alın ve içerisine nişasta hariç tüm malzemeleri ilave edin. bu aşamada içerisine ilave edeceğiniz margarinin yumuşak olması gerekiyor. Aksi halde hamuru yoğururken sizi biraz yorabilir ve zaman alır.

Hamuru bütün malzemeleri bir güzel yoğurduktan sonra içerisine nişastayı ilave edin ve tekrar yoğurmaya devam edilen. Hazırlanmış olan hamuru bir müddet bir kenarda üzeri kapalı olacak şekilde bekletin. 10 dakika kadar bekletilen hamurdan ceviz iriliğinde parçalar kopartın ve yuvarlayıp fırın tepsisinin üzerine alın. Bütün hamura aynı şekli verdikten sonra tepsiyi yaklaşık 180 derecelik fırına gönderin ve 20-25 dakika kadar pişirin. Kurabiyelerin çok fazla kızarmaması gerekiyor. 

Kurabiyeler soğurken sizde bu arada ganajı hazırlamaya geçebilirsiniz. Ganaj için yağ ve kakaolu fındık ezmesini bir tabağın içerisine alıp benmari usulü eritin. Ermiş olan malzemeyi çatal ile karıştırın. Soğumuş olan kurabiyeleri ilk önce ganajın içerisine ardından da mısır gevreğine batırıp servis tabağına dizin. bu arada kurabiyelerin sadece üst kısmını ganaj ve mısır gevreğine batırmanız yeterli olacaktır. Her tarafını yaparsanız kurabiye biraz ağır olabilir. hazırlanmış olan kakule kurabiye servis için hazır hale gelmiştir. Afiyet olsun. 

]]>
Kakule Yağı https://www.kakule.gen.tr/kakule-yagi.html Wed, 05 Dec 2018 22:14:09 +0000 Kakule yağı, yabani olarak bataklık alanlarda yetişen kakule, zencefilgiller familyasına aittir. Ana yurdu tam olarak bilinmese de Hindistan da ve Asya bölgelerinde sıklıkla yetişir. Çok yıllık bitki olan kakule, ülkemizde Kakule yağı, yabani olarak bataklık alanlarda yetişen kakule, zencefilgiller familyasına aittir. Ana yurdu tam olarak bilinmese de Hindistan da ve Asya bölgelerinde sıklıkla yetişir. Çok yıllık bitki olan kakule, ülkemizde iklim koşullarından dolayı yetişememektedir. Aynı zamanda ipeksi görünümünde olan kakule, sağlık açısından da faydalıdır. 

Kakule yağı, kakule bitkinin içerisinde bulunan tohumun ezilmesi sonucunda elde edilmektedir. Arap ülkelerinde kakule yağının afrodizyak özelliğinden çok faydalanmaktadırlar. Aynı zamanda iştah açıcı özelliği olan kakule yağını iştahı kesin olan veya yemek yemeyen çocukların yemeklerinin içerisine bir damla şeklinde ilave edebilirsiniz. Böylelikle kakule yağı, çocuklarda iştah açıcı özelliği sayesinde yemek yemeyi sevdirecektir.

Kakule yağını vücut güzelliği için kullanmak isteyen kişiler mutlaka doktora danışmaları gerekir. Vücuda doğrudan kullanmak yerine diğer uçucu yağlarla karıştırılıp uygulanması daha sağlıklı görülmektedir. Eğer kakule yağına karşı alerjiniz varsa vücudunuz da kaşıntı ve kızarıklığa yol açabilir.  

Kakule Yağının Faydaları Nelerdir

 • Mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. Ancak mide kanseri şikayeti olan kişilerin kullanmadan önce doktorlarına danışmaları önerilir.
 • İştah açıcıdır ve gaz söktürücü özelliği vardır.
 • Ağız kokusunu gidermek için kakule yağını suyun içerisine ilave edip gargara yapabilirsiniz.
 • Yorgunluk hissini giderir ve bağ ağrısında yağı ile baş bölgesine masaj yapılması önerilir.
 • Çayın içerisine kakule yağı damlatılır ise hazmı kolaylaştırır ve gaz sıkıntısını giderir.
 • Migren hastalığına iyi gelir ve diş etlerinin güçlenmesinde faydalıdır.
 • Sindirim sisteminin rahatlamasında fayda sağlar.
 • Kalp ritim bozukluğu sorununa iyi gelir ve kalp çarpıntısı şikayetini ortadan kaldırır.
 • Diş etlerinin güçlenmesinde fayda sağlar ve tükürük akışının hızlanmasında etkilidir.
 • Afrodizyak etkisi vardır.
 • Ferahlatıcı etkisi vardır.
 • Sindirim sisteminin rahatlamasında fayda sağlar ve sakinleştirici özelliği vardır.

Kakule Yağı

Kakule Yağı Zararları

Kakule yağının genel sağlık adına bilindik herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak eğer yağ ağız yoluyla alınacaksa emzirme ve gebelik sürecinde kullanılması tavsiye edilmez. Aynı zamanda alerjisi olan kişilerin uzak durması sağlık için daha faydalı olacaktır.

Kakule Yağı Nasıl Kullanılır

Kakule yağı eğer ağız hastalıkları veya diş sağlığı için kullanılacaksa suyla karıştırılması önerilir. Bunun için bir su bardağı ılık suyun içerisine 4 damla kakule yağı ilave edilip karıştırılır. Ardından hazırlanmış olan suyla gargara yapılabilir. Aynı zamanda yemeklerin veya salataların içerisine birkaç damla ilave edip kullanabilirsiniz. Kakule yağını çay veya suyun içerisine damlatıp rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böylelikle etkisini daha hızlı gösterecektir.

]]>
Kakule Bitkisi https://www.kakule.gen.tr/kakule-bitkisi.html Wed, 05 Dec 2018 23:19:28 +0000 Kakule Bitkisi, özellikle güney Hindistan ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişen zencefilgiller ailesinden hoş kokulu tohumları mutfakta ve tıp alanında kullanılan bir bitkidir. Kakule bitkisi, nemli sıcak ortamları seven, d Kakule Bitkisi, özellikle güney Hindistan ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişen zencefilgiller ailesinden hoş kokulu tohumları mutfakta ve tıp alanında kullanılan bir bitkidir. Kakule bitkisi, nemli sıcak ortamları seven, dört mevsim ürün alınabilen narin bir bitkidir. Kakule bitkisinin asıl formu çalı bitkisi şeklindedir. Büyüyüp ağaç olması uzun yıllar alır. Kakule bitkisi, dört mevsim yeşil kalabilir, amerikan futbolu topuna benzeyen yeşil meyvelerinin kuruması ile içinde bulunan kahve çekirdeği benzeri küçük tohumları birçok alanda kullanılır.  

Kakule Bitkisinin Kullanım Alanları:

Kakule bitkisi, özellikle Güneydoğu Asya ve Hindistan da yemeklerde bolca kullanılan baharatın elde edildiği bitkidir. Kahve çekirdeğine benzeyen küçük yeşil taneleri hem bütün halde hem de öğütülerek, toz halinde neredeyse bütün et yemeklerinde kullanılır. Küçük bir parçası bir tencere yemek için yeterlidir. Son derece keskin, hoş bir rayihası vardır. Hindistan'ın sömürge olduğu yıllarda batı dünyasının dikkatini çeken bir baharat olmuştur. Özellikle Finlandiya da neredeyse bütün sütlü tatlılarda baharat olarak kullanılır. Kakule bitkisi, ülkemize doksanlı yılların sonlarında gurme mutfaklar sayesinde girmiştir. Ticari anlamda ülkemizde yetiştiriciliği yapılmasa da tohumundan üretip kendi mutfakları için kullanan bazı gurme mutfaklar vardır. Kakule bitkisi sadece mutfakta değil, aynı zamanda alternatif tıp alanında da bolca kullanılır. Hindistan bölgesinde modern tıptan daha çok alternatif tıp tercih edilir. Vücutta bir çok organa ve hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca ülkemizde ağız kokusu için karanfil kökü kullanıldığı gibi birçok Asya ülkesin de de ağız kokusunu gidermekte kakule bitkisi kullanılır.

Kakule BitkisiKakule Bitkisinin Faydaları:

 • Dizanteriyi tedavi eder.
 • Mideyi çalıştırır, gaz söktürür.
 • İdrar söktürür.
 • Gaz sıkışmalarında sancıyı azaltır.
 • Migren ağrılarının geçmesi için faydalıdır.
 • Akciğerler için antiseptik olarak kullanılır.
 • Kakule bitkisinin tozu burna çekilirse burun tıkanıklığını giderir.
 • Bronşite iyi gelir.
]]>
Kakule Meyvesi https://www.kakule.gen.tr/kakule-meyvesi.html Thu, 06 Dec 2018 16:20:29 +0000 Kakule Meyvesi, Hindistan ve Orta Doğu Asya ülkelerinde yetiştirilen ve alternatif tıp ve mutfak alanlarında kullanılan hoş kokulu bir bitkidir. Kakule meyvesinin hem yaprakları hemde meyvesinin içinde bulunan küçük çekirdekleri b Kakule Meyvesi, Hindistan ve Orta Doğu Asya ülkelerinde yetiştirilen ve alternatif tıp ve mutfak alanlarında kullanılan hoş kokulu bir bitkidir. Kakule meyvesinin hem yaprakları hemde meyvesinin içinde bulunan küçük çekirdekleri bir çok alanda kullanılır. Yaprakları özellikle alternatif tıp alanında Hindistan Pakistan  Bangladeş gibi ülkelerde tedavi amaçlı kullanılır. Kakule meyvesinin içindeki küçük çekirdekler bütün olarak ya da toz olarak mutfaklarda veya yine tıp alanında kullanılır. Kakule meyvesi, ülkemizde son yıllarda yaygın kullanılan bir bitkidir. Doksanlı yılların sonunda ülkemize gelmiş olsa da son on yıla kadar her yerde bulmak mümkün değildi. Sadece gurme mutfaklarda et ve balık yemeklerinde kullanılan kakule bitkisi, son yıllarda birçok baharatçıda bulunmakta ve kullanılmaktadır.

Kakule Meyvesi Kullanıldığı Yerler:

Alternatif Tıp Alanında: Kakule bitkisi, Hindistan ve Orta Asya ülkelerinde, tedavi amaçlı gerek yaprağından gerekse tohumundan faydalanılan bir bitkidir. Yaprakları kaynatılıp çay olarak içilebilir veya yapraklarının yağı çıkarılıp ağrılı bölgelere masaj yaparken kullanılabilir. Birçok böbrek rahatsızlığına iyi geldiği ve idrar söktürücü olduğundan, hem yapraklarının hem de tohumunun çayı Güney Doğu Asya ülkelerinde bolca tüketilen bir çaydır. Özellikle çocukların soğuk algınlığında tohumları toz haline getirilip, bal ile karıştırılarak çocuklara verilir ve üst solunum yolları enfeksiyonlarında faydalıdır.

Yemeklerde Kullanımı: Kakule bitkisi, ülkemizde kısa zaman zarfı içinde kullanılsa da Güney Doğu Asya ülkelerinde uzun zamandır kullanılmaktadır. Kakule bitkisinin hoş kokulu tohumları bir çok yemekte gerek pişme esnasında gerekse toz haline getirilip baharat olarak kullanılır. Son yıllarda ülkemizde de bulunması kolaylaştığından bir çok tarif içinde yerini almıştır. Kakule meyvesi yeşil çayın içine katılarak içildiğinde sakinleştirici etkisi vardır. Bunun dışında kakule meyvesinin çekirdekleri, et yemeklerinde, balık yemeklerinde, soslarda ve pilavlarda kullanılmaktadır. Kakule meyvesinin çekirdekleri bazen bütün olarak bazen de toz halinde kullanılır fakat zencefilgillerden bir bitki olması sebebi ile gayet serttir. Keskin kokusu ve tadı fazla kullanıldığı zaman yemeği acıtabilir. Dikkatli kullanmakta fayda vardır. 

Kakule MeyvesiKakule Meyvesi Faydaları:
 • İdrar Söktürücüdür.
 • Ağrılı bölgelere masaj kakule meyvesinin yağı ile masaj yapılırsa ağrıyı hafifletir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında toz haline getirilip bal ile birlikte verilirse hastalığın hafif seyretmesini sağlar.
 • Mide rahatsızlıklarına ve gaz sancılarına iyi gelir. 
 • Akciğer ödeminin sökülmesinde faydalıdır.
 • Toz halinde burna çekilirse burun tıkanıklığını açar.
 • Çay halinde içilmesi sakinleştirici etki verir.
]]>
Kakule Tohumu https://www.kakule.gen.tr/kakule-tohumu.html Fri, 07 Dec 2018 11:53:21 +0000 Kakule Tohumu, kakule denilen bir bitkinin adı üstünde tohumlarına verilen isimdir. Kakule zencefilgiller ailesinden gelmektedir. Kakule bitkisinin anavatanı tam olarak bilinmemektedir. Özellikle Güney Hindistan'da, sıcak bataklık ol Kakule Tohumu, kakule denilen bir bitkinin adı üstünde tohumlarına verilen isimdir. Kakule zencefilgiller ailesinden gelmektedir. Kakule bitkisinin anavatanı tam olarak bilinmemektedir. Özellikle Güney Hindistan'da, sıcak bataklık olan ormanlarda kendi kendine yabani olarak yetişmektedir. Kakule bitkisi buna bağlı olarak, nemli sıcak iklimleri sever ve bol su dolu yerlerde yetişir. Dolayısıyla en büyük kakule üreticisi de Hindistandır. Kakule bitkisinin 4-5 metreye ulaşan boyları vardır, yaprakları ise iri ok şeklinde koyu yeşil renkte, kadifemsi bir yapıya sahiptir. Küçük küçük sarı renkte çiçekleri vardır. Kakule bitkisinin tohumları ise koyu kırmızı renktedir, elbette bizler bunu kurumuş olarak bulabildiğimiz için, bizim bildiğimiz sarımtırak renklerdedir. Kakule ilk bahar aylarında çiçek açmaya başlayarak tüm yazı bu şekilde geçirir, daha sonra kuruyunca, tohumlarını dökerek kendi kendine çoğalma sağlar. Kakule tohumu, kakulenin çiçekleri kuruduktan sonra ortaya çıkar, ilaç kapsülü gibi 2-3 santimlik kapsüllerin içindedir. Kakule tohumu, içerisinde çok yoğun olarak kendine has bir esans içerdiği için, gerek yiyecek alanında olsun gerekse farklı alanlarda olsun çok fazla kullanılmaktadır. Kakule tohumunun sağlığımıza faydaları da araştırılmış, vücudumuza çok fazla yararlı olduğu ortaya çıkmıştır.

Kakule TohumuKakule Tohumu Faydaları
 • İştah arttırma özelliği vardır. İştah açıcı bazı şurupların yapımında kullanılır.
 • Dizanteri hastalığının tedavisinde kullanılır. Dizanteriyi kısa sürede tedavi eder.
 • Bir miktar kakule tohumu çiğnenip yutulduğu zaman baş ağrısını geçirme özelliği vardır.
 • Bir miktar kakule tohumu çiğnemek ağız kokusunu kısa zamanda ortadan kaldırır.
 • Mideyi rahatlatır, mide de oluşacak olan gazın önüne geçer.
 • Mide deki gazı önlediği için, gazdan dolayı oluşacak olan kalp rahatsızlığının da önüne geçmiş olur.
 • Kakule tohumunu iyice dövüp, toz haline getirerek burnumuza çekersek gribal bir enfeksiyona dönüşecek olan nezlenin de önüne geçmiş oluruz.
 • Mide ağrısı için kaynatılan kekik çayının içine bir tutam kakule tohumu ilave ederseniz eğer, ağrınızın çok daha çabuk geçeceğini görebilirsiniz.
 • Akciğerlerimiz için çok iyi bir antiseptiktir. 
 • Zihin güçlendirici etkisi vardır. Bu yüzden kakule tohumunu alıp evde toz haline getirip, azar azar salataların yapımında kullanabilirsiniz.
 • Bol bol idrar söktürücü özelliği olduğu için, vücutta biriken ödemi atmamıza da yardımcı olur.
Kakule Tohumu Kullanım Alanları
Kakule tohumu, kullanım alanları olarak çok geniş bir kitleye sahiptir. Kakule tohumları, içinde nişasta, reçine ve uçucu yağlar da bulundurur. Kakule tohumu öğütüldükten sonra, hoş aromasından dolayı özellikle baklagil yemeklerinin yapılışında ve balık yemeklerinin pişirilmesinde kullanılır. Bunların yanı sıra da muhallebiye, sütlü tatlıya, hoşafa ilave edilir. Birçok ünlü kafede çay demlenirken ve kahve yapılırken kullanılır. Ülkemize unlu mamullerin yapımında kullanılmasa da Finlandiya'da ve İsveç'te unlu mamullerin yapımında da kullanılır. Özellikle Hindistan'da Hintliler hoş tadı ve aromasından dolayı ağız kokusunu gidermek için sakız gibi çiğneyerek de kullanırlar. Ayrıca bazı ülkelerde parfüm yapımında da kullanıldığı söylenmektedir.
]]>
Kakule Otu https://www.kakule.gen.tr/kakule-otu.html Sat, 08 Dec 2018 06:08:47 +0000 Kakule otu, zencefilgiller ailesinden gelen amomum ve elettaria cinslerini içine alan bitki grubuna verilen genel addır. Arapça ve Farsçada "Hêl" olarak bilinen kakule İngilizcede "cardamom" olarak bilinir.Batı ve G Kakule otu, zencefilgiller ailesinden gelen amomum ve elettaria cinslerini içine alan bitki grubuna verilen genel addır. Arapça ve Farsçada "Hêl" olarak bilinen kakule İngilizcede "cardamom" olarak bilinir.

Batı ve Güney Hindistan ile Güney Asya'nın sıcak bölgelerinde kakule 4-5 metre boyunda büyük yapraklara sahip çok yıllık bir bitki türüdür. Özellikle Batı Hindistan'da bulunan geniş bataklı ormanlarda yabani olarak yetişir. Kakule meyveleri 1-2 cm uzunluğunda, sarımsı yeşil ve kirli beyaz renklerdedir. Tüm aromanın bulunduğu tohumları ise mercimek şeklinde ve büyüklüğünde olup kırmızımsı esmer renkte ve oldukça keskin kokuludur. Kakule yetiştirildiği bölgeye göre isimlendirilir, Siyam kakulesi, Seylan kakulesi, malabar kakulesi vb. Ülkemizde üretimi yapılmamaktadır.

Meyvelerin kurutulup ayrılmasıyla kakule tohumları elde edilir. Daha sonra reçine,nişasta ve uçucu yağlar taşıyan bu tohumlar ezilerek kakule tozu haline getirilir. Baklagiller ve balık başta olmak üzere yemeklere katılan kakule muhallebi gibi sütlü tatlılarda hoşaflarda, çay ve kahvede tat verici olarak kullanılır. Finlandiya ve İsveçte unlu mamullere katılan kakule otunu Hintliler nefeslerinin güzel kokması için tüketirler.

Kakule OtuKakule otunun bilinen faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Dizanteriye iyi gelir.
 • İyi bir idrar söktürücüdür.
 • Mide gazı gazını ve hazımsızlığı önler.
 • Akciğerler için antiseptik özelliği vardır.
 • Bronşite faydalıdır.
 • Kakule tozu buruna çekildiğinde nezleyi keser.
 • İştah açar.
 • Ağız kokusunu yok eder.
Ayrıca cinsel gücü arttırdığı, yorgunluk ve halsizliği giderdiği de iddia edilmekle birlikte bu konularda detaylı araştırmalar mevcut değildir.

Bilinen bir yan etkisi olmayan ve genelde güvenilir bir bitki olan kakule otu, sindirim sistemine olan uyarıcı etkisi nedeniyle akut gastrit, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Kakule tozu özellikle çörek otu şeklindeki kullanımlarda kakulenin besin değerinin en iyi şekilde muhafaza edileceği formudur, aksi takdirde faydası gözlemlenemez.
]]>
Kakule https://www.kakule.gen.tr/kakule.html Sat, 08 Dec 2018 06:28:58 +0000 Kakule; dünya üzerinde belirli yerlerde yetiştirilen ve zor bulunan bir bitkidir. Hindistan civarında yetişmektedir. Yetiştirme oranı oldukça az olduğundan fiyatı oldukça pahalıdır. 50 gr. kakule 9-10 tl civarındadır. Dünya üz Kakule; dünya üzerinde belirli yerlerde yetiştirilen ve zor bulunan bir bitkidir. Hindistan civarında yetişmektedir. Yetiştirme oranı oldukça az olduğundan fiyatı oldukça pahalıdır. 50 gr. kakule 9-10 tl civarındadır. Dünya üzerinde safran ve vanilyadan sonra en pahalı bitki olarak kabul edilir. Kakule bitkisi ülkemizde yetişmemektedir. Fakat aktarlarda ve büyük baharatçılarda bulmak mümkündür. Kakulenin toz halinde olan şekliyle satın alınması tavsiye edilmez. Çünkü öğütülmüş bitki zamanla aromasını ve kokusunu kaybeder. Bu nedenle, kabuklu halde bulunan meyvesini alarak, kullanılacağı zaman meyvenin etli kısmını açıp tohumları havanda ezerek ya da mutfak robotundan geçirerek kullanılması daha uygun olacaktır. Bu bitkiyi çay, kahve veya yemeklerde tüketilebilir. 

Kakule, zencefilgiller familyasına ait bir bitkidir. Ilıman ve sıcak bölgeleri sevmektedir. Büyük yaprakları bulunan, uzunluğu 3-4 metreyi bulan ve bataklık ormanlarında yetişen uzun yıllık bir bitkidir. Kakulenin meyveleri ise, 1-2 mm uzunluğunda, kirli beyaz veya sarıya çalan yeşil renktedir. Baharat olarak kullanılan kısmı bitkinin tohumlarıdır. Tohumları 3-4 mm çapında, koyu kırmızı renkte, yuvarlak ve yeşil bir kılıf içindedir. Bu bitkinin kozmetik sanayinde de kullanıldığı görülmektedir. Kakule, yeşil haldeyken toplanır ve olgunlaşması için güneşte bekletilir.

Kakule son zamanlarda ülkemizde de adını duyurmaya başlamıştır. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara şifa bulmak için, kahve, çay, yemeklere aroma ve tat vermek için kullanılmaktadır. Meyvelerin kurumasıyla elde edilen tohumları özellikle baklagil yemeklerinde ve balıklarda kullanılmaktadır. Ayrıca sütlü tatlılar, hoşaflar ve muhallebiler için de tohumları kullanılmaktadır.

KakuleKakule nasıl kullanılır

Taze çekilmiş kakule tohumlarından 1 tatlı kaşığı dolusu, 1 bardak kaynar suya atılır. 10-15 dk. demlendikten sonra elde edilen çay, günde üç kez birer bardak içilir. Eğer iştah açmak veya gaz sorunu için kullanılacaksa yemeklerden yarım saat önce içilmelidir.

Mide bulantısı için; kaynatılan nanenin içine bir tutam kakule atılır ve daha sonra limon ve bal eklenerek tüketilir. Kakule kahvesi de mide bulantısına iyi gelecektir.

İştahsızlık için; kaynatılmış kakule içine, bal veya esmer şeker ilave edilerek tüketilirse iştahsızlık sorunu çözülebilir.

Kakule yararları nelerdir
 •  İdrar söktürücü özelliği oldukça fazla olup, böbrekleri temizler.
 •  Dizanteriyi tedavi edici özelliği vardır.
 •  Mide gazı nedeniyle oluşan kalp rahatsızlıklarını önler.
 •  Mideyi çalıştırır ve gaz sorununu azaltır.
 •  Akciğerler için antiseptiktir.
 •  Mide bozukluğu sonucu ortaya çıkan migren hastalığına iyi gelir.
 •  Bronşite çok faydalı olup, boğazları yumuşatıcı özelliği bulunur.
 •  Ağız kokusunu geçirmekte faydalıdır.
 •  Kakule, dövülerek toz halinde buruna çekilirse nezleye iyi gelir.
Kakule yan etkileri nelerdir

Kakule bitkisinin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Doktor kontrolünde ve belirli dozlarda kullanıldığı sürece güvenilir bir bitkidir. Yalnızca hamile ve emziren bayanların kullanmasında sakınca görülmüştür.
]]>
Kakule Tozu https://www.kakule.gen.tr/kakule-tozu.html Sun, 09 Dec 2018 01:04:36 +0000 Kakule tozu, Batı ve güney Hindistan'ın, Güneydoğu Asya'nın sıcak bölgelerinde yetişen zencefilgiller cinslerini kaplayan hoş kokulu bir bitkidir. Büyük yapraklı boyu 4/5 metreye kadar ulaşabilen çok yıllık bir bitki türüdü Kakule tozu, Batı ve güney Hindistan'ın, Güneydoğu Asya'nın sıcak bölgelerinde yetişen zencefilgiller cinslerini kaplayan hoş kokulu bir bitkidir. Büyük yapraklı boyu 4/5 metreye kadar ulaşabilen çok yıllık bir bitki türüdür. Kakulenin meyveleri sarımsı, yeşil ve kirli beyaz bir renktedir. Güney Hindistan'ın bataklık ormanlarda yabani ormanlarda yetişir. Kakule yetiştiği yere göre isim alan bir bitkidir. Örneğin, Malabar kakulesi, Seyhan kulesi ve siyam kakulesi gibi. Kakule tozu kakule meyvelerinin toplanıp kurutulduktan sonra uygun şekilde dövülerek veya öğütülerek elde edilmektedir.  

Kakule tozu kullanıldığı yerler:
 • Kakule tozu en çok kullanıldığı yer nefesi tazeleyerek nefesin güzel kokması içindir.
 • Yemeklerde baklagillere katılabilir. 
 • Balığa katılarak güzel bir sos elde edilebilir. 
 • Muhallebi ve sütlü tatlılar, 
 • Komposto ve hoşaflar,
 • Unlu mamuller ve ekmeklere katılır.
 • Çay ve kahvede de aroma katıcı olarak da kullanılır.
 • Hoş kokulu ve lezzetli olduğundan dolayı baharat olarak yemeklerde kullanılır. 
Kakule TozuKakule tozu faydaları:
 • Mideyi çalıştırır ve gaz söktürücü etkisi vardır.
 • Bol idrar söktürür.
 • Mide gazı dolayısı ile meydana gelen kalp rahatsızlığını önlemektedir.
 • Migrene iyi gelir. 
 • Dizanteriyi tedavi eder.
 • Akciğerler için antiseptiktir.
 • Bronşite faydalıdır.
 • Kakule tozu buruna çekilirse nezleyi keser.
 • Ağız kokusunu giderir.
Mide bulantısı için kakule tozu tarifi, Kaynatacağınız nanenin içine bir tutam kakule tozu atın ve dinlendirin. Dinlenmiş olan karışımı süzün bal ve limonla tatlandırarak için. Mide bulan tınısına, mide gazına, mide yaralarına ve iştahsızlık probleminize iyi gelecektir. 
]]>
Kakule Ağacı https://www.kakule.gen.tr/kakule-agaci.html Sun, 09 Dec 2018 08:19:24 +0000 Kakule Ağacı, Zencefilgiller familyasından olan iri yapraklı, yıl boyunca yeşil kalabilen ve anavatanı Hindistan olan kakule ağacı, genellikle tropikal iklimlerde yetişir ve tohumları daha çok yemeklerde kullanılır. Tohumları y Kakule Ağacı, Zencefilgiller familyasından olan iri yapraklı, yıl boyunca yeşil kalabilen ve anavatanı Hindistan olan kakule ağacı, genellikle tropikal iklimlerde yetişir ve tohumları daha çok yemeklerde kullanılır. Tohumları yemeklere lezzet verdiği için birçok içeceğin ve ürünün yapımında kullanılan kakule ağacı tohumu baharat olarak da oldukça sık tercih edilir.
 
Kakule ağacı nasıl yetiştirilir

Tohumlarının baş ağrısına iyi gelmesi, iştah problemi yaşayan kişilerde iştah açması, sindirimi kolaylaştırması, ağız kokusunu gidermesi, mide ağrılarını azaltıp şişkinliğe iyi gelmesi ve astım ve bronşit gibi hastalıkları tedavi edebilme özelliğine sahip olmasından dolayı yetiştiriciliği oldukça rağbet gören kakule ağacı uygun koşullar sağlandığında kolaylıkla yetiştirilebilir.

Sıcaklık, kakule ağacı yetiştirilmesi için en uygun olan sıcaklık derecesi 22 derecedir. Kakule ağacından yeterli miktarda verim alabilmek için nemli toprakta, ılık ve güneş ışığının fitre elendiği ortamlarda yetiştirilmesi gerekir. Soğuk ortamlara oldukça dayanıksız olan kakule ağacı ılık ortamlarda bir büyük bir kabın içerisinde ya da konteynerda yetiştirilmeye uyum sağlayabilecek olan bir ağaçtır. Bu ağaca doğru gübreleme yapıldığı takdirde büyüme desteklenir ve verim artar.

Toprak, bu ağacın yetiştirilebilmesi için toprağının oldukça zengin olması gerekir.  PH değeri 6,1-6,6 olan killi topraklarda daha iyi büyüyen kakule ağacından daha iyi sonuç alabilmek için toprak belirli aralıklarla gübrelenmeli ya da toprak fosfor ve potasyum açısından ıslah edilmelidir.

Kakule AğacıTohumların ekimi, mercimeğe benzeyen ve oldukça keskin bir kokuya sahip olan tohumlar daha fazla güneş alan yerlere ve toprağın neredeyse yüzey kısmına ekilmelidir. Tohumlar ekildikten sonra eğer uygun sıcaklıkta muhafaza edildi ise genellikle 15 gün sonra çimlenme başlar. Ancak gerekli olan koşulların sağlanmadığı durumlarda tohumlar fazla dayanmaz ve çürür. Bu nedenle bu ağaç yetiştirilmek isteniyorsa doğru koşulların sağlanması çimlenme ihtimalini yükseltir.

Hasat zamanı, iyi bir verim alabilmek için oldukça dikkatli bir şekilde yetiştirilmesi gereken kakule ağacının hasat zamanı tohumların ekilmesinden 3 yıl sonra yapılır. Ağaç ilkbahar mevsiminden yaz mevsimine kadar sarı renkli küçük çiçekler açtıktan sonra zamanla kapsül biçiminde 1-2 cm uzunluğunda koyu kırmızı ve kahverengimsi kabuklu meyvelere dönüşür ve bu meyveler olgunlaşmaya başlar. Olgunlaşmaya başlayan meyvelerin rengi yeşile dönmeye başladıktan sonra toplanabilir. Kapsüllerin içerisinde 5-7 adet tohum bulunur. Oldukça hoş kokuya sahip olan bu tohumlar, toplandıktan sonra tohumların kullanılmaya hazır duruma getirebilmesi için güneşte yaklaşık bir hafta boyunca kurutulması gerekir. Kurutma işlemi yapılırken tohumların sürekli olarak arkası ve önü çevrilmelidir. Kurutulan kakule ağacı tohumları öğütülmüş olarak bir bardak kaynatılmış suyun içerisine bir tatlı kaşığı atılıp 10 dakika dinlendirildikten sonra çay olarak tüketilebilir.

Kakule ağacının tohumları %4 oranında uçucu yağ, limonen, sineol, terpinilasetat, pinen ve sabinen adı verilen maddeleri içerir. Ağacın tohumları oldukça güzel korkmaları sebebiyle öğütülmeden sade olarak veya öğütülerek toz haline getirilip bazı yemeklerde, ekmek, bisküvi, kurabiye, turşu ve bazı içkilere katılır ve yakın doğu ülkelerinde kahve olarak da tüketilir. Son günlerde birçok faydası nedeniyle ülkemizde de oldukça sık kullanım ağına sahip olan kakule ağacının tohumları parfüm endüstrisinde de kullanılmaktadır.
]]>
Çekirdek Kakule https://www.kakule.gen.tr/cekirdek-kakule.html Sun, 09 Dec 2018 15:16:22 +0000 Çekirdek kakule, Zencefilgillerden olan kakule  Batı ve Güney Hindistan Güneydoğu Asyanın sıcak bölgelerinde yetişme olanağı bulan, iri yapraklı, 4-5 m boyunda çok yıllık bir bitki türüdür. Yabani bir şekilde yetişir. Ülk Çekirdek kakule, Zencefilgillerden olan kakule  Batı ve Güney Hindistan Güneydoğu Asyanın sıcak bölgelerinde yetişme olanağı bulan, iri yapraklı, 4-5 m boyunda çok yıllık bir bitki türüdür. Yabani bir şekilde yetişir. Ülkemizde yetiştirilmez. Kakule çekirdeği ekilirken çok fazla güneş alan bir yere ve toprağın neredeyse yüzeyine ekilmelidir

Türkiye'de çok kullanılmasa da baharat olarak sıkça tercih edilen kakule Hindistan'da geleneksel bir bitkidir. En büyük üreticisi Hindistandır. Her ülkede farklı amaçlarla kullanılan kakule Hindistan'da baharat için, Suudi Arabistan'da kahveye tat vermek için, Çin'de  her türlü rahatsızlığa karşı kullanılır. Avrupa'da ise liköre aroma vermesi için katılır. Yetiştiği yere göre isim alan Kakulenin en kalitesi Malabar Kakulesidir.

Kabuklu ya da kapsül gibi bir görüntüsü olan kakuleyi çekirdeğiyle satın almalısınız, çünkü öğütülmüş olanı aromasını kaybeder.  Ancak kullanacağınız zaman ezmelisiniz. Çekirdeği mercimeğe benzer ve keskin bir kokuya sahiptir.  Yemeklerde kullanabileceğiniz kakuleyi baklagillerde  balıkta, tavukta ve pilavda, pastalarda  kullanabilirsiniz.

Hoş lezzeti ve kokusundan dolayı mutfaklarda yer alan kakuleyi aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Yurt dışında yaşayanlar Cardamom adıyla bu bitkiyi bulabilirler. Çekirdek kakulenin bilinen bir çok faydası vardır.

Çekirdek Kakule
Çekirdek Kakule Faydaları
 • Dizanteri tedavisi için faydalıdır.
 • Bol idrar söktürür.
 • Zihni güçlendirici etkisi vardır.
 • Sindirim sistemini uyarıcı etkisi vardır
 • Mide yaralarına ve midede oluşan gaza iyi gelir. Mide gazından kaynaklanan kalp rahatsızlıklarını tedavi eder.
 • Bronşite iyi gelir.
 • Akciğerler için antiseptik görevi görür.
 • Özellikle ağız kokusuna birebirdir.
 • Hazımsızlık için kullanılır.
 • Cinsel gücü kuvvetlendirir.
 • Yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir.
 • Baş ağrısını geçirmek için etkilidir.
 • Mide bulantısı için kaynatarak hazırlanan nanenin için bir tutam kakule bal ve limonla olan karışımı mide bulantısını geçirecektir.
 • Zayıflamaya faydası olduğu bilinmektedir.
 • Vücudu ferahlatır.
 • Tükürük akışını hızlandırır.
 Yalnız hamileler, akut, gastrit, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri rahatsızlığı olanlar çekirdek kakule kullanmamalıdır. Bunun dışında bilinen bir yan etkisi yoktur.
]]>
Kakule Tarçın https://www.kakule.gen.tr/kakule-tarcin.html Mon, 10 Dec 2018 05:10:53 +0000 Kakule tarçın, ikilisini muhallebilerin ize, komposto ve hoşaflarınıza katabilir ve muhteşem faydalarından yararlanabilirsiniz. Kış mevsimleri geldiğinde enerjiye ihtiyacımız olduğu zamanlarda kakule tarçın kattığımız bir s Kakule tarçın, ikilisini muhallebilerin ize, komposto ve hoşaflarınıza katabilir ve muhteşem faydalarından yararlanabilirsiniz. Kış mevsimleri geldiğinde enerjiye ihtiyacımız olduğu zamanlarda kakule tarçın kattığımız bir sütlaç tarifine eminim hayır diyemezsiniz. Kakule tarçın ile hazırlayacağımız bu sütlaç tarafı mis gibi kokusuyla sizi cezbedecektir. Yapacak olacağımız bu kakule tarçın ilaveli sütlacımız tamda ağzınıza layık. 

Kakule TarçınKakule tarçın sütlacımız için gerekli malzemeler şunlardır:
 • 5 bardak süt,
 • 1 çay bardağı pirinç,
 • 2 bardak şeker,
 • 5 adet kakule,
 • 2 çubuk tarçın.
Kakule tarçın sütlaç yapılışı, sütü geniş bir kaba alın kaynayan sütün içerisine kakule tarçın ekleyin ve altını kapatın. Dinlenme süresi 15 dakikadan az olmadan kakule tarçının aromasının süte geçmesini bekleyin. Yıkanmış ve süzülmüş pirinçlerinizi sütün içine atın ve iyice koyulaşıncaya kadar kısık ateşte pişirin. Sütlacı pişmesine yakın şekeri ilave ederek bir miktar daha pişirin. Sütlacı sıcak iken kaselere bölüştürün ve soğumasını bekleyin üzerini tercihen tarçın tozu ve fındık ile süsleyebilirsiniz soğuk servis ediniz. Afiyet olsun.
]]>
Toz Kakule https://www.kakule.gen.tr/toz-kakule.html Mon, 10 Dec 2018 17:59:01 +0000 Toz kakule;  Kakule zencefilgiller ailesinden Etettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilerin genel adıdır. Kakule batı ve güney Hindistan, güneydoğu Asya'nın sıcak olan bölgelerinde yetişir. Kakule büyük yapraklı 4-5 metre bo Toz kakule;  Kakule zencefilgiller ailesinden Etettaria ve Amomum cinslerini kapsayan bitkilerin genel adıdır. Kakule batı ve güney Hindistan, güneydoğu Asya'nın sıcak olan bölgelerinde yetişir. Kakule büyük yapraklı 4-5 metre boyunda uzun yıllardır var olan bir bitki cinsidir. Kakule önce kabuklarından havanda döverek ayrılır. Kabuklarından ayrıldıktan sonra toz haline getirilir. Toz haline getirilen kakule lezzet ve güzel kokusundan dolayı baharat olarak ta kullanılmaktadır.

Kakule meyvesi 1-2 cm uzunlukta kirli beyazımsı ve sarımsı renktedir. Kakulenin tohumları mercimek şeklinde ve büyüklüğündedir. Kakulenin yetiştirildiği bölgeye göre değişik isimleri de vardır. Bunlar Seyhan kakule'si, Siyam kakule'si, ve Malabar kakulesidir.
Kakulenin tohumları meyvelerinin kurutulup ayrılmasından elde edilerek sütlü tatlılar, çay, kahve, muhallebi ve hoşafa aroma vermesi için kullanılır. Ayrıca bazı yemeklere özellikle de balık ve baklagil yemeklerine konulur. Hintliler özellikle kakulenin tohumlarını yemeklerden sonra ağız kokularını gidermek için çiğnerler.

Kakule kullanılacağı zaman toz haline getirilmelidir. Toz halinde alınmamalı veye toplu olarak toz haline getirip kavanozda bekletme memeliyiz. Çünkü hem besin değeri kaybolur hemde aromatik kokusunu kaybeder.
Kakule dünya üzerinde yalnızca belli yerlerde yetişen ve zor bulunan bir bitkidir. Sadece Hindistan civarında yetişmektedir. Zor yetişen ve bulunan bir bitki olduğu için Dünyada safran ve vanilyadan sonra en pahalı bitki olarak kabul edilir. Kakule yeşil halde iken toplanır ve olgunlaşması için güneşte kurutulur. İhtiyaç duyuldukça da toz haline getirilerek kullanılır.

Toz KakuleToz kakule kullanıldığı yerler; kek, kurabiye, muhallebi, sütlü tatlılar, çay, hoşaf, balık ve bazı yemeklerde kakule toz olarak kullanılmaktadır.

Toz kakule faydaları; ağız kokusunu giderir, iştah açar, gaz söktürücü özelliği vardır, hafızayı güçlendirir, hazımsızlığa iyi gelir, kış gribi, yaz nezlesi, uykusuzluk, saçların beslenip uzamasına, migrene hastalığına, dizanteri hastalığını tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca kakule ve kakule tozu kanser hücreleriyle savaşarak sağlıklı hücre sayısının artmasını sağlar.
Ancak kakule tozunu veya kakuleyi midesinde ülser hastalığı olanlar, hamile bayanlar, süt veren anneler, on iki parmak bağırsağı ülseri olan kişiler kakule ve kakule tozunu doktora danışmadan kullanmamalıdırlar.
]]>